Gdańsk to cudowne miasto, w którym po dwuletniej przerwie mogliśmy ponownie uczestniczyć w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani wicedyrektor Wioletta Maria Karczewska, jako opiekun uczestniczyła też w nim pani Joanna Danuta Silwonik. Tegoroczny projekt przebiegał pod hasłem „Solidarni w Europie”, odbył się w dniach 29.05-03.06.2022. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję poznać najciekawsze zakątki Gdańska, po mieście poruszaliśmy się w polsko-niemieckich grupach, w których również wykonywaliśmy najróżniejsze zadania. Wspólne rozmowy pomogły nam poznać nie tylko samych Niemców, ale również ich kulturę, podejście do świata i historii, której cały czas jesteśmy świadkami.
Pierwszy dzień minął nam na wspólnym zwiedzaniu rynku ,gdzie podczas gry terenowej poznawaliśmy historię oraz magiczne zakamarki ulicy Długiej. Wspólne wykonywanie zadań na początku nie było proste, lecz z każdą minutą coraz szybciej znajdowaliśmy poszczególne miejsca, bądź obiekty. Wspólnie spędzony czas przybliżył nas do siebie, a potem było już tylko lepiej, udaliśmy się do kręgielni, w której czas spędziliśmy na grze, rozmowach oraz wspólnym jedzeniu.
Drugi dzień rozpoczęliśmy zabawą, w której mieliśmy za zadanie bez użycia słów ustawić się według miesiąca urodzenia, a następnie według rozmiaru buta. Zabawę zdecydowanie “wygrał” Julian, uczeń z Niemiec, który nosi obuwie nr 47Po zabawach wspólnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Tam dzięki interaktywnym urządzeniom mogliśmy w przystępny sposób zwiedzać liczne wystawy. Zwiedzanie zakończyliśmy grupowym podsumowaniem, każdy wyraził swoje wrażenia, a koordynator projektu opowiedział wiele interesujących ciekawostek i faktów na temat samego muzeum. Głodni udaliśmy się do restauracji o ciekawej nazwie „AZIMA”, prowadzonej przez rodowitą krymską Tatarkę Susann İzzetdinov. Właścicielka podała nam wyśmienite chinkali wypełnione mięsem i bulionem, oczywiście nie zabrakło wersji dla wegetarian. Uchodźczyni podzieliła się z nami swoimi opowieściami i emocjami towarzyszącymi ucieczce z Krymu oraz obecnej sytuacji w Ukrainie. Tuż po obiedzie wybraliśmy się na spacer, podczas którego poznaliśmy życiorys Güntera Grassa. Był to pisarz tworzy w XX w., niegdyś mieszkał w Gdańsku przy ulicy Lelewela 13. Był on autorem powieści pt. „Blaszany bębenek”, za którą otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
Dzień dziecka zaczął się dla nas niespodzianką, wspólnie udaliśmy się w okolice żurawia gdańskiego, gdzie czekał na nas najprawdziwszy okręt piracki, popłynęliśmy nim na Westerplatte. Na własną rękę zwiedzaliśmy zabytki i pozostałości po II Wojnie Światowej. Kiedy wróciliśmy na suchy ląd Gdańska, zaskoczył nas deszcz, co nie przeszkodziło nam w odszukaniu lokalu, w którym mogliśmy zjeść obiad. Najedzeni mogliśmy zwiedzać miasto i spędzać wolny czas na ulubionych czynnościach większości z nas, zakupach.
Czwartek zaskoczył wszystkich pogodą, co nie powstrzymało nas przed podróżą do Oliwy, gdzie przepiękny park stanął przed nami otworem. Czas w parku spędziliśmy na podziwianiu ogrodu japońskiego, niewielkich wodospadów, palmiarni oraz niezwykłych roślin. Nie zważając na deszcz udaliśmy się do pięknie zdobionej katedry na koncert organowy. Brzmienie instrumentu było nieziemskie, a każdy mógł poczuć klimat tego miejsca. Jak na zawołanie po wyjściu ujrzeliśmy słońce, wspólnie ruszyliśmy na pociąg, który zawiózł nas prosto do Sopotu. Zwiedzanie molo, wspólne zabawy na plaży, rozmowy i przepyszne jedzenie to definicja tego dnia, zabawa była przednia, a budynki tego miasta były niesamowite.
Ostatni dzień spędziliśmy na przedstawieniu naszych prezentacji tworzonych w grupach polsko niemieckich oraz dyskusji na ich temat. Po pożegnaniu grupy niemieckiej sami udaliśmy się na pociąg powrotny prosto do Białegostoku. Realizacja projektu dała nam wiele radości i satysfakcji.
Wiktoria Czajkowska kl. IBTZ