Życzenia bożonarodzeniowe dla prawosławnych
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim wyznawcom prawosławia życzę dużo zdrowia i radości ze spotkania z Nowonarodzonym Chrystusem. Niech ten wyjątkowy czas stanie się źródłem pokoju oraz nadziei i miłości do drugiego człowieka.
Dyrektor ZSOiT
dr Cezary Antoni Wysocki
JASEŁKA SZKOLNE
22 grudnia 2022 roku społeczność szkolna uczestniczyła w jasełkach przygotowanych przez naszych uczniów pod czujnym okiem pań profesor Agnieszki Domańskiej i Małgorzaty Ozorowskiej-Gładysz, a także księży uczących w naszej szkole.
1Przedstawienie wspaniale połączyło znany wątek świąt Bożego Narodzenia ( historię Maryi i Józefa oraz Dzieciątka Jezusa) z realiami świata współczesnego. Uczniowie, wcielając się w role sobie bliskie ( młodzieży), zadawało publiczności oglądającej jasełka pytania: czym są tak naprawdę święta, jak je przeżywamy i czego od siebie wzajemnie oczekujemy?
Jasełka uświetniło również wspólne śpiewanie kolęd oraz fragment Pisma Świętego odczytany przez księdza Karola Piniewskiego.
Uroczystość zakończyły życzenia świąteczne i noworoczne złożone przez panią wicedyrektor Wiolettę Marię Karczewską całej społeczności szkolnej.
O G Ł O S Z E N I E ! ! !
22.12.2022 r. (czwartek) - Lekcje w tym dniu będą skrócone.
- 10:20 – jasełka wszystkie klasy 1 i 2
- 11:05 – jasełka wszystkie klasy 3 i 4
22.12.2022 r. (czwartek) - spotkania opłatkowe klasowe:
- 10:20 – spotkanie opłatkowe - wszystkie klasy 3 i 4 (zgodnie z wykazem sal)
- 11:05 – spotkanie opłatkowe - wszystkie klasy 1 i 2 (zgodnie z wykazem sal)
Uwaga! W dniu 20.12.2022 zajęcia są odwołane!
Decyzją Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku, ze względu na trudne warunki atmosferyczne, zajęcia w dniu 20.12.2022 są odwołane.
Dyrektor ZSOiT
Świąteczny kiermasz...
Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Technicznych w Białymstoku zorganizowało Świąteczną akcję niesienia pomocy Pani Małgorzacie oraz jej niepełnosprawnemu synowi Krystianowi.
18W dniach 2-8 grudnia 2022 roku, z udziałem uczniów, nauczycieli oraz ich rodzin, odbyła się zbiórka najpotrzebniejszych środków czystości oraz żywności o długim terminie ważności. Podczas pracy w tym projekcie młodzież nie tylko nauczyła się zasad planowania i przygotowywania złożonego przedsięwzięcia, jakim było niesienie pomocy, ale także uczniowie przyswoili sobie istotne wartości moralne: bezinteresowność, tolerancję czy empatię. Ponadto młodzież naszej Szkoły wykazała się ogromną dojrzałością, poczuciem odpowiedzialności za innych, gdyż w dniach 7-8 grudnia 2022 roku dodatkowo zorganizowała kiermasz własnoręcznie wykonanych pięknych ozdób i kartek świątecznych. Pierwszego dnia kiermaszu wystawiono również samodzielnie wykonane przez uczniów pyszne wypieki. Do tej akcji drugiego dnia dołączyli nauczyciele, którzy także przynieśli swoje ciasta. Cały dochód ze sprzedaży ozdób, kartek i różnych smakołyków świątecznych przeznaczony został na pomoc w ramach „Szlachetnej Paczki” potrzebującej rodzinie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w piękną akcję Świątecznego wolontariatu !
Szkolne Koło Wolontariatu
Wojewódzki Konkurs Recytatorski
Wojewódzki Konkurs Recytatorski poezji niemiecko- anglo- rosyjsko- języcznej "Poezja bez granic" odbędzie się w naszej szkole 24.02.2023 (piątek) o godzinie 10:00. Hasłem tegorocznej edycji jest "Muzyka".
Wojewódzki Konkurs Poliglota odbędzie się w naszej szkole w piątek 3.03.2023 o godzinie 10:00.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy:
A. Targońska- rusycystka
D. Kruszewska- anglistka
K. Czyżewska- germanistka
I. Zając- niezastąpiona pomoc techniczna
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla uczniów ZSOiT
Z radością informujemy, że 3 uczniów naszej szkoły otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów. Są to: Anastasiya Fitsner, Ewelina Łobacz i Jakub Szkuta. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukców!
LICEALIADA W PIŁCE SIATKOWEJ
Dziewczęta naszej szkoły rozpoczęły licealiadę w piłce siatkowej. 18 listopada zmierzyły się z zawodniczkami XIV LO w Białymstoku. Mimo przegranej 2:0 postawa naszych dziewcząt zasługuje na brawa. Skład naszego zespołu uległ dużej rotacji (dla trzech zawodniczek z podstawowego składu był to debiut). Podczas meczu były momenty gdzie prowadziłyśmy nawet pięcioma punktami, jednak doświadczenie naszych koleżanek z XIV LO, które grają ze sobą znacznie dłużej, zadecydowało o naszej przegranej. Za dwa tygodnie kolejny mecz: trzymajcie kciuki.
3
Kochani rodzice...
Dziękujemy Wam za pomoc finansową w zakupie „Marysi” (tak nazywa się ta maszyna). Teraz w naszej szkole będzie jeszcze bardziej czysto i przyjemnie.
Podlaskie konsultacje Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej
W dniu 7 listopada 2022 r. uczennice Wiktoria Czajkowska oraz Nikola Szklanko reprezentowały Samorząd Uczniowski ZSOiT w Białymstoku na podlaskich konsultacjach Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. Spotkanie dotyczyło ważnych dla młodych ludzi tematów, takich jak: wygląd szkoły XXI wieku, źródła wzorców, efektywne uczenie się. Przeprowadzono panel dyskusyjny dotyczący m. in. przemocy w Internecie, wykorzystania na lekcjach technologii informacyjnej, korzystania z e-podręczników. Uczniowie białostockich szkół średnich dyskutowali także na temat nowoczesnego patriotyzmu oraz zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży.
Dziękujemy uczennicom za reprezentowanie ZSOiT i aktywny udział w dyskusjach.
UROCZYSTE OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
Tradycją naszej szkoły jest to, że upamiętniamy odzyskanie przez Polskę suwerenności w sposób nieszablonowy, wykorzystując nasze pasje, pokazując naszą radość z daru wolności i niezawisłości.
12Już po raz czwarty został rozgrany Turniej Niepodległości. Wspólnie wypracowywaliśmy jego formułę, dostosowując się do zmieniającej rzeczywistości. Co nas niezwykle cieszy, ilość uczestników stale wzrasta, stąd w tym roku rozgrywki klasowe w dwóch kategoriach o Puchar Dyrektora Szkoły, zostały zakończone już tydzień temu. W czwartek odbyły się tylko dwa mecze, ale za to niezwykłe, pokazujące, że stanowimy społeczność, która jest zintegrowana i potrafi się wspólnie bawić. W pierwszym meczu zmierzyli się trenerzy ze zwycięzcami rozgrywek w kategorii Szkoły Mistrzostwa Sportowego - klasą III a, w drugim nauczyciele ZSOiT ze zwycięzcami w kategorii klasy ogólne i technikum, czyli drużyną, skład której stanowili uczniowie klasy II C i II D. Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale atmosfera była niezwykle gorąca. Zawodnicy pokazali swoje sportowe i artystyczne umiejętności. Na szczególne uznanie zasługuje zawodnik drużyny trenerskiej, grający w koszulce z numerem 9, czyli Pan Dyrektor Szkoły, dr Cezary Antoni Wysocki.
Od wielu lat nasza szkoła włącza się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Nawet w warunkach nauki zdalnej punktualnie o 11.11 uroczyście nasza społeczność dziękowała za niepodległość wykonując Mazurek Dąbrowskiego. To hołd oddany bohaterom, zwłaszcza tym bezimiennym, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
Uroczystości rocznicowe zakończyły się słodkim poczęstunkiem.
Akcja czytelnicza CZYTAJ PL 2022
Nauczyciele bibliotekarze ZSOiT po raz kolejny zgłosili szkołę do udziału w akcji „Upoluj swoją książkę”, dzięki któremu uczniowie mogą za darmo przeczytać 18 bestsellerowych e-booków i audiobooków.
Aby wziąć w niej udział, należy: ściągnąć aplikację mobilną Woblink, przy pomocy smartfona zeskanować z plakatów „Czytaj PL” (dostępne w bibliotece i na korytarzu) kod QR i pobrać na telefon wybraną książkę.Akcja trwa od 02 do 30 listopada 2022 r. Tegoroczna lista lektur proponowanych w ramach Czytaj PL jest wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy ambitnej literatury pięknej, jak i młodzież rozpoczynająca swoją czytelniczą przygodę, fani trzymających w napięciu kryminałów i ci, na półkach których króluje literatura faktu, osoby zakochane w pełnych emocji romansach i pasjonaci książek popularnonaukowych. Projekt „Upoluj swoją książkę”, oprócz promocji czytelnictwa, ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie wśród młodzieży mody na czytanie przez wykorzystanie narzędzi oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego.
Książki dostępne w akcji Czytaj PL
- Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
- Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
- Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
- Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
- Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
- Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
- The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
- Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
- Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
- Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
- Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
- Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter
Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach „Upoluj swoją książkę”, obejmuje:
- Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
- Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
- Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
- Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
- Szklane ptaki, Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
- Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte
Nasi humaniści w teatrze
Uczniowie pierwszych klas licealnych ( 1 E oraz 1 D ), wraz z opiekunami: panią Anną Mieleszko oraz panią Magdaleną Majewską 26.10.2022 roku obejrzeli na kampusie UwB w Uniwersyteckim Centrum Kultury spektakl zatytułowany Treny ( na podstawie poezji Jana Kochanowskiego).
2Uczniowie mogli podziwiać zmagania aktorów Teatru Dramatycznego z poezją renesansową. Reżyser Grzegorz Suski umożliwił widzom udział w przedstawieniu poprzez stworzenie kameralnej atmosfery i bliskość aktorów. Wszyscy obecni mogli na nowo poczuć tęsknotę i żal J. Kochanowskiego po utracie córki.
PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW
Zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie klas maturalnych, uczestniczyli w pielgrzymce, by prosić Matkę Bożą o łaski i pomoc w zdaniu egzaminu dojrzałości. Tak było i w tym roku.
521 października udaliśmy się do Wilna. W pielgrzymce uczestniczyło 40 osób wraz z opiekunami. Na miejsce dojechaliśmy przed południem, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem - panią Jolą, która oprowadzała nas po pięknym Wilnie. Najpierw zwiedziliśmy kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu, zwanej perełką sztuki. Następnie, w samo południe, uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, gdzie zawierzyliśmy naszą przyszłość Matce Bożej, głównie prosiliśmy o pozytywne wyniki matury i dobry wybór dalszej drogi życiowej. Po Mszy św. każdy miał swoje 5 minut na indywidualną rozmowę z Matką Bożą. Kolejnym punktem naszego pielgrzymowania była pobliska Cerkiew p.w. św. Ducha. Usłyszeliśmy tam historię tego miejsca, jak również nawiedziliśmy znajdującej się w Świątyni relikwie 3 męczenników. Dalszy spacer po Wilnie, doprowadził nas do domu, w którym mieszkał Juliusz Słowacki, zobaczyliśmy również jak mieszkali i tworzyli inni wybitni twórcy m.in. Adam Mickiewicz. Piękne zabytki i historyczne miejsca, dopełniły wartość wspólnego wyjazdu. Pomimo niskiej temperatury i zimnego wiatru, całej grupie towarzyszył dobry humor i radość bycia razem. Ufamy, że nasze wspólne pielgrzymowanie i bycie razem, przyczynią się także nie tylko do większej integracji, ale również przyniosą skutki duchowe.
Opiekunami naszej grupy były dwie panie wicedyrektor - p. Patrycja Kurzyna - Maksymiuk i p. Anna Targońska jak również nauczycielki: p. Iwona Zając i p. Katarzyna Czyżewska. Duchowymi opiekunami byli ks. Piotr Omelczuk i ks. Wojciech Dziubiński.
Wizyta w Hospicjum stacjonarnym Proroka Eliasza
24 października nasza młodzież pod opieką pani Margeryty Ordowskiej odwiedziła Hospicjum stacjonarne Proroka Eliasza w Makówce koło Michałowa. Celem wizyty było przybliżenie uczniom zakresu działania tej placówki oraz przedstawienie form współpracy z wolontariuszami.
Hospicjum kierowane przez dr Pawła Grabowskiego, z którego inicjatywy powstał ten ośrodek przeznaczone jest dla pacjentów z wiejskich terenów Podlasia, gdzie każdy nieuleczalnie chory może czuć się jak w domu, wśród bliskich.
Nasi uczniowie spotkali się z koordynatorem działań na terenie hospicjum oraz wolontariuszkami, które opowiedziały o swojej pracy, poświęcanym czasie i wkładanym sercu w opiekę nad pacjentami ośrodka oraz nawiązywanych relacjach, rozmowach i tworzeniu domowej atmosfery.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali niekończących się opowieści o „życiu” hospicjum, losach jego podopiecznych i zmaganiach personelu. Opowieści z życia wzięte czasami wywoływały uśmiech na twarzy, a czasami wyciskały łzy.
Było to owocne spotkanie, które przybliżyło naszym uczniom zakres działania takiego ośrodka. Uświadomiło, jak ważna jest choćby tylko obecność drugiego człowieka podczas choroby, słabości i w niedomaganiach oraz jak nieoceniona jest pomoc wolontariuszy w hospicjum.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Wszystkie