• Dzielmy się dobrem

      Szkolne Koło Caritas nadal działa. Teraz tylko w innej obsadzie. Pomagamy starszym, aby nie musieli wychodzić z domu. Aby nie czuli się samotni i opuszczeni. Ich radość i wdzięczność jest bezcenna. Trzymajmy się razem w tym trudnym czasie :)

      Opiekun SKC
      Margeryta Ordowska

     • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

      Drodzy Uczniowie i Rodzice zachęcamy was do kontaktu z pedagogiem szkolnym. Można umówić się na rozmowę telefoniczną za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus lub bezpośrednio wysyłając wiadomość na adres e-mail: magdaszuma@wp.pl i kleszczewskamagdalena@gmail.com

      Dla wszystkich potrzebujących wsparcia psychologiczno-pedagogicznego lub chcących uzyskać poradę jak sobie radzić w tych trudnych czasach podajemy grafik dyżurów pedagogów:

      Dodatkowo, jeśli potrzebujecie wsparcia psychologicznego, to Ośrodek Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży EUREKA w Białymstoku uruchomił dodatkowe konsultacje telefoniczne:

      535 962 287

      Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 12.00

      terapeuta zajęciowy: 8.00- 9.00

      lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży: 9.00 – 10.00

      specjalista psychologii klinicznej: 10.00 – 12.00

      Również Ośrodek ETAP w Białymstoku uruchomił bezpłatne konsultacje telefoniczne u swoich specjalistów według harmonogramu umieszczonego na stronie:

      http://stowarzyszeniedroga.pl/bezplatne-porady-terapeutyczne

      Pedagodzy szkolni

     • KOMUNIKAT

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku informuje, że od 01.04.2020 r. do odwołania wstrzymane są opłaty za wyżywienie oraz opłaty za internat. O wznowieniu obowiązku wnoszenia opłat osoby korzystające z wyżywienia i internatu zostaną powiadomieni w stosownym czasie.

      Dyrektor ZSOiT Białystok
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Szkoła Roku 2020!

      Miło nam poinformować, że szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku znalazły się w czołówce plebiscytu "Szkoła Roku 2020" w Białymstoku.

      Technikum Zawodowe Nr 1 zajęło 1 miejsce

      IX Liceum Ogólnokształcące z oddziałami mistrzostwa sportowego zajęło 3 miejsce

      Tak wysokie miejsca naszej Szkoły to wynik ciężkiej i skutecznej pracy nas wszystkich - Uczniów, Nauczycieli, Rodziców, Pracowników szkoły oraz zawsze skromnej w słowach a intensywnej w działaniach Dyrekcji Szkoły.

      Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i zapewniamy zarazem, że będziemy jeszcze więcej wkładać zaangażowania w to, aby nasza szkoła była przyjazna przede wszystkim uczniom, bo w niej zaczyna się ich przyszłość.

      Dyrektor ZSOiT Białystok
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Informacja dotycząca nauczania zdalnego

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku informuje nauczycieli,  aby treści materiałów przesyłanych uczniom ZSOiT w formie zdalnego nauczania były przekazywane racjonalnie, a ich zawartość merytoryczna oraz objętość pozwalała na samodzielną pracę naszych uczniów. Jednocześnie informuję, aby ilość przesyłanego materiału do zdalnego nauczania nie powodowała zbytniego obciążenia czasowego dla uczniów. Powyższe działania nakierowane są na efektywną obopólną współpracę nauczyciel-uczeń-nauczyciel.
       

                                                                                                                        Dyrektor ZSOiT

                                                                                                                dr Cezary Antoni Wysocki

     • ZSOiT prowadzi kształcenie na odległość

      Drodzy Uczniowie i Rodzice!

      W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych spowodowanym rozprzestrzeniającym się wirusem 2019-nCoV informujemy, że Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych prowadzi kształcenie na odległość (nauczanie zdalne/e-learning). Nauczyciele poszczególnych przedmiotów wysyłają uczniom naszej szkoły materiały w formie elektronicznej do samodzielnej pracy w domu. Materiały te wysyłane są za pomocą dziennika elektronicznego Librus, komunikatorów, grup społecznościowych oraz poczty elektronicznej.

      Jeśli państwo nie mają loginu i hasła do dziennika elektronicznego Librus proszę wysłać email na sekretariat szkoły zsoitbialystok@wp.pl z prośbą o wygenerowanie loginu i hasła.

      Prosimy o systematyczne śledzenie strony internetowej i Facebooka ZSOiT.

                                                                                Serdecznie pozdrawiamy wszystkich Uczniów i Rodziców
       

                                                                                                                     Dyrektor ZSOiT

                                                                                                             dr Cezary Antoni Wysocki

     • Odwołanie Dni Otwartych w ZSOiT

      W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem 2019-nCoV Dyrektor ZSOiT odwołuje Dni Otwarte w dn. 25.03. i 26.03 2020 roku. Nowy termin zostanie wyznaczony w późniejszym terminie.

                                                                                                                                                Dyrektor ZSOiT

                                                                                                                                        dr Cezary Antoni Wysocki

     • Wprowadzenie zakazów przez Dyrektora ZSOiT

      Działając na podstawie „Rekomendacji Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych”  z dnia 27 lutego 2020r oraz wytycznych Wojewody Podlaskiego z dnia 10 marca 2020r .

      Dyrektor wprowadza zakaz do odwołania uczniom i nauczycielom ZSOiT:

      1. Wyjść do kina, teatru na wystawy itp.
      2. Wyjazdów i wycieczek krajowych i zagranicznych w tym także po województwie podlaskim.
      3.  Przyjmowania wizyt gości i  wycieczek z zagranicy.
      4. Organizowania większych zgromadzeń, apeli, zebrań na terenie szkoły oraz organizowania i udziału w dniach otwartych i targach szkół.

      Podjęta decyzja Dyrektora ZSOiT jest jedynie działaniem profilaktycznym.

      W szkole nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem 2019-nCoV.

                                  

                                                                                                                         Dyrektor ZSOiT

                                                                                                                dr Cezary Antoni Wysocki

     • Konkurs ,,Podlasie w moim sercu”

      W odpowiedzi na zaproszenie Internatu ZSR w Marianowie, wzięliśmy udział w I edycji konkursu recytatorsko-fotograficznego pt.: „Podlasie w moim sercu” skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz mieszkańców burs i internatów województwa podlaskiego.
      Ideą konkursu było upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o ziemi podlaskiej, rozbudzanie pasji fotograficznych, poetyckich oraz wspieranie i propagowanie twórczości młodych ludzi.
      Nasz internat reprezentowała wychowanka – Izabela Stawierej, która wzięła udział w części fotograficznej, prezentując trzy prace konkursowe ukazujące walory przyrodnicze i piękno ziemi podlaskiej – okolic Szepietowa i Rudki.

      Do konkursu fotograficznego zgłosiło się 75 uczniów w kategorii szkoła podstawowa oraz internaty i bursy. Łącznie uczestnicy nadesłali 192 prace konkursowe. Wszystkie nadesłane prace, zdaniem jury, były na wysokim, reporterskim poziomie.
      Tym razem nie udało się zająć żadnego z medalowych miejsc, mimo to dziękujemy Izabeli za udział i zaangażowanie! Zachęcamy do dalszych poszukiwań i życzymy radości z rozwijania swoich pasji i czerpania inspiracji z piękna Podlasia!

      Beata Matwiejuk

     • Podsumowanie I semestru 2019/20

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podsumowanie I semestru 2019/20.

      Dnia 21.02.2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odbył się apel podsumowujący pracę, osiągnięcia i klasyfikację za I semestr roku szkolnego 2019/2020. 
      Najwyższe średnie ocen w IX Liceum Ogólnokształcącym uzyskały klasy: IA LO, IIIA LO i  ID LO, a w Technikum Zawodowym Nr 1 klasy: IF TZ, IB TZ i IA TZ. 
      Najwyższą frekwencją w IX Liceum Ogólnokształcącego może pochwalić się klasa: IE LO, IA LO i IB LO natomiast w Technikum Zawodowym Nr 1 klasa IF TZ, IG TZ i IB TZ.
      W czasie apelu odbyło się również rozdanie nagród  laureatom wielu konkursów szkolnych: Matematyka nie kończy się w szkole; Konkurs wiedzy o krajach Anglojęzycznych Cosmopolitan, Kartka Świąteczna – Tradycje Bożego Narodzenia, Szkolny konkurs ortograficzny. Gratulacje odebrali również sportowcy za godne reprezentowanie szkoły w rozgrywkach i zawodach sportowych. 
      Osobom wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy, wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów!

     • Forum Szkół w Turośni Kościelnej

      5 marca 2020 r. nasza szkoła wzięła udział w Forum Szkół, które miało miejsce w Zespole Szkół w Turośni Kościelnej. Młodzież z klasy III CTZ zaprezentowała uczniom klas ósmych szkoły podstawowej ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami naszej szkoły na temat klas i profili w IX Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Zawodowym Nr 1, panującej atmosferze, wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej oraz o przebiegu praktyk zawodowych.

      Odpowiadali na szczegółowe pytania uczniów,  jak również  dotyczące możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

      Magdalena Szuma

     • Turniej Tenisa Stołowego w ZSOiT

      05 marca 2020 po raz pierwszy w naszej szkole został rozegrany I Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego. Do rozgrywek zgłosiło się 12 dziewcząt i 60 chłopców. 
      Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 3 stoły, przy których nad prawidłowym przebiegiem spotkań czuwali sędziowie oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Każdy mecz przysporzył kibicom wiele pozytywnych emocji.
      Turniej przebiegł w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników, co bardzo cieszyło organizatorów oraz prezentowaną przez nich zasadę fair-play.

      Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Jasińska Karolina II B LO, potem Stocka Kaja II B LO i Kosowska Magdalena II B LO.
      W kategorii chłopców zwyciężył Karol Mateusz I A LO, drugie miejsce zajął Lipski Sebastian I D LO, natomiast trzecie Gryko Kamil II A LO.
      Dziękujemy wszystkim: zarówno zawodnikom jak i kibicom za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Turnieju Tenisa Stołowego.

      Emilia Lewkowicz

     • Sprawozdanie z Wojewódzkiego Konkursu Poliglota

      We czwartek dnia 5.03.2020 gościliśmy w naszej szkole uczestników XIII Wojewódzkiego Konkursu Poliglota. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie szkół średnich z Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Celem konkursu było doskonalenie języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i innych obowiązujących w szkołach, rozwijanie kompetencji językowych, zwrócenie uwagi na potrzebę znajomości więcej niż jednego języka obcego, umożliwienie wykazania się znajomością co najmniej 2 języków obcych i umożliwienie rywalizacji między uczniami szkół Województwa Podlaskiego.

      W tym roku uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z kreatywnych i ciekawych poleceń leksykalno-gramatycznych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu tygodnia od daty rozpoczęcia konkursu. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, dla uczestników dyplomy, a dla opiekunów podziękowania za przygotowanie do konkursu. Pozdrawiamy.

      Podajemy wyniki tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Poliglota.

      Pierwsze miejsce: Aniela Sienkiewicz 118 pkt, LO w Sokółce
      Drugie miejsce: Gabriel Danilewicz 112 pkt, LO w Sokółce
      Trzecie miejsce: Wiktoria Kościuk 104,5 pkt, ZSZ Nr 2 w Białymstoku

      Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a opiekunom za przygotowanie swoich uczniów do językowej rywalizacji. 

      Jednocześnie informujemy, że w związku z obecną sytuacją związaną z koronawirusem, uroczyste rozdanie nagród odbędzie się po powrocie do szkoły. Pozdrawiamy i wszystkim życzymy zdrowia. 

      Organizatorzy konkursu
      Katarzyna Czyżewska, Dorota Kruszewska, Anna Targońska, Iwona Zając

     • Spotkanie z dziennikarką w bibliotece szkolnej ZSOiT

      Z inicjatywy uczniów z klasy 3DTZ w bibliotece szkolnej 3 marca 2020 r. odbyło się spotkanie z dziennikarką Radia Białystok Olgą Gordiejew-Pobot.

      Młodzież uczestnicząca w wydarzeniu dowiedziała się na czym polega praca dziennikarza, jak jest zorganizowany jego dzień pracy, że kandydat na reportera powinien być dyspozycyjny, dociekliwy, ciekawy świata, odważny w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów, władający właściwą polszczyzną i oczytany. Wykształcenie przyszłego dziennikarza, to niekoniecznie studia dziennikarskie Pani Olga Gordiejew-Pobot skończyła Akademie Teatralną  w Białymstoku . Jej współpracownicy z radia to historycy, poloniści, prawnicy. Na pewno  dziennikarz radiowy musi posiadać dobrą dykcje, odpowiedni tembr głosu oraz bogate słownictwo.

      Młodzież bardzo zaangażowała się w organizacje spotkania. Marcel Leśniak z 3DTZ zaprojektował plakat informujący o spotkaniu, razem z Ewa Borowską przygotował ciekawe pytania do wywiadu. Spotkanie prowadzili uczniowie z 3DTZ: Ewa Borowska i Adrian Błazeusz. Uczennica 3CTZ Marianna Gawinek zajęła się obsługą fotoreporterską. Wszystkim bardzo dziękuje za współpracę.

      Dzięki spotkaniu z Panią  Olgą Gordiejew-Pobot   młodzież została zapoznana z tajnikami zawodu dziennikarza i dowiedziała się, że aby osiągnąć w życiu sukces, trzeba po prostu się uczyć.

      Tamara Korniluk, nauczyciel-bibliotekarz ZSOiT

     • Sprawozdanie z konkursu "Poezja bez granic"

      Dnia 27.02.2020r. odbyła się w naszej szkole XIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemiecko i Anglojęzycznej pt. ,,Poezja bez granic’’ . Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcanie do publicznego prezentowania się przed publicznością, zainteresowanie uczniów poezją obcojęzyczną, uczenie zdrowej rywalizacji. Konkurs, jak co roku, cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Uczestnicy prezentowali wiersze, które swą treścią nawiązywały do hasła tegorocznej edycji, którym było ,,SERCE’’.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: 
      Pani Krystyna Łuniewska – ekspert ds języka niemieckiego
      Pani Dorota Kruszewska – nauczyciel języka angielskiego 
      Pani Katarzyna Czyżewska – nauczyciel języka niemieckiego
      Pani Iwona Zając – pomoc i organizacja techniczna 

      Publiczność nagradzała brawami wszystkich uczestników. Po raz pierwszy w konkursie brali udział uczniowie klas 6, 7 i 8, za co bardzo dziękujemy zarówno im, jak i ich opiekunom za przygotowanie do tak trudnego i wymagającego pod względem językowym konkursu. Komisja wyłoniła Mistrzów Recytacji z języka niemieckiego i angielskiego, przyznała wyróżnienia oraz dyplomy za udział w konkursie.

      1 miejsce język niemiecki – Patrycja Czeczko – Zespół Szkół w Sokółce
      2 miejsce język niemiecki – Julia Arciuch – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej
      3 miejsce język niemiecki – Łukasz Żochowski – Szkoła Podstawowa im. Ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach

      WYRÓŻNIENIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO:
      1.    Weronika Skłodowska – Szkoła Podstawowa im. Ks. R. Modzelewskiego w Nowych Piekutach
      2.    Aleksandra Karasiewicz – Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Łapach
      3.    Natalia Perkowska – Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Łapach
      4.    Paweł Płoński – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Łapach
      5.    Emilia Mikulska – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
      6.    Paulina Dąbrowska – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
      7.    Szymon Falkowski – Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
      8.    Julia Szast – Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
      9.    Kinga Karwowska – Zespół Szkół Nr 2  im. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie 
       
      1 miejsce język angielski – Martyna Waszczeniuk – Zespół Szkół w Sokółce
      2 miejsce język angielski – Zuzanna Gajek – Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
      3 miejsce język angielski – Karolina Perkowska – Zespół Szkół Szkolno - Przedszkolnych Nr 4  w Białymstoku

      WYRÓŻNIENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO:
      1.    Weronika Czeremcha – Zespół Szkół w Sokółce
      2.    Zofia Ostrowska – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
      3.    Dagmara Lukrecja Słomska – XIV LO W Białymstoku

      Nagrody za zwycięstwo w konkursie ufundował w tym roku Pan Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych dr Cezary Antoni Wysocki. Nagrody były godne uczestników i warte rywalizacji. Za pierwsze miejsce Pan dyrektor przyznał bon wartości 250zł, za drugie miejsce bon wartości 150 zł i za trzecie miejsce bon wartości 70 zł. Zwycięzcy okazali swą radość oklaskami na stojąco. Bardzo dziękujemy panu Dyrektorowi za życzliwość i pomoc w organizacji konkursu, poczęstunek i wsparcie finansowe.     

      Gratulujemy wszystkim wspaniałego występu i zapraszamy za rok. Hasłem XIV edycji konkursu będzie muzyka (Musik, Music).

      Organizatorzy: Katarzyna Czyżewska, Dorota Kruszewska, Iwona Zając

     • Wielokrotna ekspozycja bez udziału Photoshopa

      Nie tylko w modzie panują trendy. W fotografii popularna jest ostatnio technika podwójnej ekspozycji. Wielokrotne ekspozycje (ang. ”Multiple exposure”) to technika znana z czasów fotografii tradycyjnej, gdzie klatki nakładane są przez wielokrotne naświetlanie. Przy robieniu zdjęcia trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie będzie się jawił drugi obraz.

      Najwyraźniej jest on widoczny w absolutnie ciemnych partiach. Wraz z jasnością elementów obrazu, zmniejsza się krycie kolejnego naświetlania. Jako szkoła pretendująca do miana szkoły technik kreacyjnych lubimy robić różne rzeczy eksperymentalne i twórcze. klasy fotograficzne pod kierunkiem ARFP Marka Tomaszuka. Efektami chcemy podzielić się z innymi i zachęcić do eksperymentowania i zabawy z fotografią.

      Krystyna Tomaszuk

     • „Rap warsztaty z Lukasyno”

      Młodzież ZSOiT w Białymstoku w dniu 06. 02. 2020 r. uczestniczyła w spotkaniu  „Rap warsztaty z Lukasyno” w ramach IV Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Lukasyno, właściwie Łukasz Szymański, to polski raper i propagator kultury kresowej. Z wykształcenia jest architektem. Artysta z wielką pasją opowiadał o swojej muzyce, zainteresowaniach, dzieciństwie, okresie buntu i przemianie jaką przeszedł. Dokonał również porównania treści i formy dawnych poetów do współczesnych raperów.

      Inspiracją do pracy twórczej muzyka jest życie dnia codziennego. Siły czerpie z otaczającej go przyrody.
      Cyt. „Tam na skraju, gdzie łagodny brzeg
      Słońce czeka u dnia bram, zza tych drzew wyłoni się
      Jestem tutaj sam na sam – ja i świat”
      Po spotkaniu Lukasyno rozdawał autografy, płyty CD oraz chętnie pozował do zdjęć. Wernisaż przebiegł w miłej i życzliwej atmosferze. 
      Link do artykułu z wypowiedziami i zdjęciami naszych uczniów...

      Barbara Jurczewska-Ignaciuk

     • Klasa ID LO odwiedziła siedzibę Polskiego Radia w Białymstoku

      Zgodnie z zasadą "Nauka winna być wspierana doświadczeniem" klasa ID LO odwiedziła siedzibę Polskiego Radia w Białymstoku. Młodzież mogła zapoznać się z tajnikami pracy dziennikarskiej. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była możliwość obserwowania "obróbki technicznej" i samej emisji audycji radiowej. W studiu spotkaliśmy naszych kolegów z klasy III D TZ, którzy realizowali staż w ramach praktyk zawodowych. Niezwykle miło było usłyszeć jak pozytywnie o ich umiejętnościach wypowiadali się pracownicy Polskiego Radia.

      opracowała Joanna Seredyńska

     • "Złota proporcja na Złotej"

      Zapraszamy na wystawę fotograficzną uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych  w Białymstoku. Na zbiorowej ekspozycji pt.: „Złota proporcja na Złotej" zobaczyć można będzie 22 fotografie  młodych autorów. Autorzy ci poprzez zdjęcia wypowiadają się na różne tematy. Aparat fotograficzny w ich ręku jest narzędziem do przyglądania się światu z bliska.  Każdy może w nim odnaleźć coś innego, coś według siebie i własnego spojrzenia dostrzec. Codziennie mijamy tysiące miejsc, przedmiotów, detali, zjawisk. Fotografia w wydaniu adeptów kierunku technik fotografii i multimediów odzwierciedla ich zindywidualizowane widzenie rzeczywistości. Próbuje tą indywidualną perspektywę innym przybliżyć i pokazać w formie fotogramów.

      Wystawa jest prawdziwą ucztą dla oczu. Zaprezentowane prace zachwycają oryginalnością spojrzenia, subtelnością kompozycji i umiejętnością operowania kolorem.

      Ci, którzy zdecydują się obejrzeć ekspozycję, nie będą czuć się zawiedzeni. każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie. Od krajobrazów, przez fotografię przyrody, krajobrazu miejskiego aż po portrety.

      Autorami zdjęć są:

      Aleksandra Ciborowska
      Amelia Wojdałowicz
      Damian Marczuk
      Izabella Krzymińska
      Jagienka Zapadka
      Julia Łoś
      Karol Czajkowska
      Magdalena Targońska
      Maja Wojtach
      Maria Siemionow
      Michał Szatkowski
      Natalia Zawadzka
      Patrycja Trykozko
      Ranata Czarnecka
      Szymon Hajdukiewicz
      Weronika Mróz
      Weronika Wawreniuk
      Wiktoria Ciżewska

      Termin wystawy: styczeń - luty 2020.

      Opracowała: Krystyna Tomaszuk

     • Wojewódzki Konkurs "Wiedzy o Rosji"

      16 stycznia 2020 w Muzeum Rzeźby im. A.Karnego odbyło się podsumowanie XVI edycji Konkursu Wiedzy o Rosji pt. „Teatr w Rosji”.

      Miło nam poinformować że tytuł finalisty otrzymali: Marya Karnitskaya z kl.I C TZ, Dmytro Koshel z kl.IF TZ i Oleksandr Zaiets z kl.ID LO, natomiast Leon Dziakun z ID LO dyplom uczestnika. Wszyscy przebrnęli przez dwa trudne etapy pisemny i ustny. Gratulujemy i za rok liczymy na laureata.

      Opiekun: Anna Targońska

     • Mistrzostwa Internatu ZSOiT w Tenisie Stołowym Dziewcząt

      W tegorocznych zawodach tenisowych najlepszą zawodniczką okazała się Karolina Jasińska, która pokonała po bardzo dobrym i emocjonującym meczu finałowym Kaję Stocką 3:2 (8:11, 11:7, 11:13, 11:6, 11:6).

      W meczu o 2 miejsce Kaja Stocka zwyciężyła Magdalenę Szmitka 3:2 – tym samym Magda skończyła zawody na 3 miejscu.4 miejsce wywalczyła Wiktoria Klimaszewska.Pozostałe zawodniczki to Anna Litwińczuk, Aleksandra Puchalska, Zofia Aksiucik i Katheryna Tkachenko.Gratulujemy wszystkim uczestniczkom sportowej postawy i ambicji; pomimo zróżnicowanego poziomu liczył się przede wszystkim udział.Organizatorem zawodów i fundatorem nagród była Pani Beata Matwiejuk, sędzią głównym Zbigniew Pierzchała.

      Opracowała: Beata Matwiejuk

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej

      Dnia 13 stycznia 2020 r w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej.

      Dwie uczennice naszej szkoły zostały wyróżnione  nagrodą Prezesa Rady Ministrów: Karolina Jasińska z kl. II B IX Liceum Ogólnokształcącego i Aleksandra Snarska z kl. III C Technikum Zawodowego Nr 1. Uczennice odebrały swoje dyplomy z rąk Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego za najwyższa średnią ocen w szkole i szczególne uzdolnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Opracowała: Magdalena Szuma

     • Studniówka Miejska z Prezydentem

      Już jedenasty raz na Rynku Kościuszki odbyła się Studniówka Miejska, którą tradycyjnie rozpoczęto Polonezem. Poprowadził go Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tegoroczni maturzyści z naszej szkoły również uczestniczyli w tej uroczystości. 

      Za dwa dni zatańczą oni poloneza na swoim balu studniówkowym, który będzie symbolicznym krokiem w dorosłość. 
      Życzymy naszym maturzystom wspaniałej zabawy studniówkowej. „Niech żyje bal” i króluje na nim taniec, radość oraz młodzieńcza beztroska.

      Margeryta Ordowska

     • 14 Bieg "Policz się z cukrzycą"

      Reprezentanci naszej szkoły wzięli dział w 14 biegu "Policz się z cukrzycą". Mieliśmy za zadanie przebiec dystans 5 km - nie liczył się czas, ważny był cel dla którego biegniemy: pieniądze uzyskane ze zbiórki przekazane będą na zakup aparatów insulinowych dla kobiet w ciąży chorych na cukrzycę. W skład naszej ekipy to: Angelika Drągowska, Grażyna Dożynka i Emilia Lewkowicz.

      Emilia Lewkowicz

     • Jasełka Bożonarodzeniowe w naszej szkole

      Jasełka spełniają istotny cel dydaktyczny, ponieważ pozwalają zapoznać uczniów z tradycjami kultury polskiej związanymi z celebracją Bożego Narodzenia. Przy Bożonarodzeniowej Szopce zebrali się, aby wspólnie kolędować: uczniowie i nauczyciele.

      Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.

      W tym roku jasełka szkolne przygotowali uczniowie ZSOiT pod kierunkiem księdza Sławomira Laskowskiego i profesor Małgorzaty Ozorowskiej - Gładysz. Oprawę muzyczną opracowała profesor Agnieszka Domańska, a zespół fotoreporterski  Patrycja Łuczak, Magdalena Prześniak, Patrycja Oleszczuk) pod kierunkiem profesora Marka Tomaszuka sfotografował piękne wydarzenie.

      Na tle minimalistycznej, bożonarodzeniowej dekoracji uczniowie z ekspresją i poczuciem humoru grali swoje role wczuwając się w postaci ze scenariusza. Piękna oprawa muzyczna oraz właściwie dobrany repertuar kolęd i pastorałek przeniósł zgromadzonych do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

      Na koniec występu Pan Dyrektor dr Cezary Antoni Wysocki zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania. Rozległ się gromki, melodyjny śpiew kolęd „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”.

      Krystyna Tomaszuk

      Do obejrzenia zdjęć z uroczystości zapraszamy do naszej galerii...

     • Życzenia Świąteczne i Noworoczne

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku podczas Jasełek, które odbyły się 20 grudnia 2019 r. złożył życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom, zaproszonym gościom oraz pracownikom administracyjnym szkoły oraz zwrócił uwagę, aby pod pięknie ustrojoną choinką znalazły się prezenty, nie tylko te, które otrzymamy ale również te, którymi obdarujemy innych.

      Przypomniał wszystkim obecnym, aby na wigilijnym stole znalazło się 12 potraw, które symbolizują 12 apostołów i 12 miesięcy oraz wolne nakrycie dla nieobecnych bliskich lub zbłąkanych wędrowców. W swoim wystąpieniu Dyrektor nawiązał do pochodzenia słowa „Wigilia” z języka łacińskiego i oznaczającego czuwanie nad przyjściem Jezuska, który narodził się w szopce i leżał w żłóbku. Przywołując ten świąteczny, wolny czas Dyrektor szkoły zaznaczył, że należy go przeznaczyć nie tylko na należyty wszystkim odpoczynek, ale także na nadrobienie zaległości, szczególnie w nauce. Następnie uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, pracownicy i rodzice odśpiewali kilka niezwykłych, magicznych kolęd. Uroczystość Jasełek w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku przygotowali: Pani prof. Małgorzata Ozorowska – Gładysz, Pani prof. Agnieszka Domańska oraz prof. Ks. Sławomir Laskowski.

     • Spotkanie Erasmus + w Hiszpanii

      W dniach 27.11.2019-03.12.2019r. sześciu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku oraz dwóch opiekunów, koordynator projektu Wioletta Maria Karczewska i koordynator podprojektu Joanna Danuta Silwonik uczestniczyło w spotkaniu roboczym w Hiszpanii.

      Po pięknym powitaniu w szkole Colegio Santa Ana we Fradze rozpoczęła się kilkudniowa praca w międzynarodowych grupach. Jej efekty przedstawili uczestnicy projektu w sobotę,30.11.2019 r. Taka forma współpracy była wyzwaniem, bo uczniowie musieli przełamać własne słabości, wystąpić publicznie, sprawdzić stopień opanowania języka angielskiego. Nasi uczniowie:Kinga Czyżewska,Maciej Daszuta , Luiza Łukasiak, Damian Marczuk, Martyna Puchacz radzili sobie doskonale, a szczególnie miły był fakt, że Przemysław Płoński wygrał konkurs na logo całego projektu. Oprócz pracy nad projektem był również czas wolny. Zostaliśmy sympatycznie i miło przyjęci przez burmistrza Fragi, zwiedzaliśmy Barcelonę, a wieczorem 01.12.2019 r. uczestniczyliśmy w pięknym i poruszającym spektaklu na Schodach Hiszpańskich: Światło-muzyka-fontanny. Jak zgodnie stwierdzili uczniowie, uczestnictwo w projekcie pozwala poczuć się Europejczykiem, otwiera umysł, uczy, jak pokonywać bariery. Następne spotkanie Erasmus + już w marcu 2020r. w Polsce- w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku!

     • Plener w Tykocinie

      W dniu 21 listopada 2019 roku odbył się plener w Tykocinie, w którym udział brali uczniowie z klasy 1 ATZ. Podczas wyjazdu mogliśmy rozwijać swoje umiejętności fotograficzne oraz podziwiać piękne uroki miasta. Odwiedziliśmy między innymi zamek, na terenie którego zrobiliśmy wiele zdjęć. W drodze na zamek podziwialiśmy krajobrazy na pola oraz rzekę. Na koniec zajęć ogrzaliśmy się w restauracji jedząc regionalne przysmaki i pijąc ciepłą herbatkę.

     • I Szkolny Konkurs Matematyczny

      W listopadzie i grudniu w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Matematyczny "Matematyka nie kończy się w szkole". Konkurs miał na celu promocję matematyki wśród społeczności szkolnej oraz rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywnego myślenia. Uczniowie kształcący się w zawodach grafika, fotografa lub organizatora reklam oraz wszyscy pozostali mogli wybrać jedno z trzech zadań - zareklamować matematykę, zaprojektować planszową grę matematyczną lub wykonać z z dowolnych brył (wielościanów lub brył obrotowych choinkę 3D).

      Do organizatorów napłynęło bardzo dużo pomysłowych prac w każdej z trzech powyższych kategorii. Wystawa przepięknych matematycznych choinek oraz plakatów znajduje się w holu szkoły. Natomiast uczniowie klas pierwszych podczas lekcji matematyki wykorzystywali zaprojektowane gry planszowe do nauki tego przedmiotu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po przerwie świątecznej.

     • Kiermasz Bożonarodzeniowy

      Po raz kolejny wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali Kiermasz Świąteczny, który odbył się w dniach 12 i 16 grudnia 2019 r. Od października przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia wykonując własnoręcznie zdobione lampiony oraz stroiki na stół świąteczny. Do naszego dzieła włączyły się jak co roku: Pani Beata Matwiejuk z uczennicami z Internatu tworząc przepiękne, przestrzenne kartki świąteczne i mama uczennicy z klasy 3 C Technikum Zawodowego Nr 1 wykonując na szydełku dekoracje świąteczne: bombki, aniołki, serwetki oraz długie łańcuchy na choinkę zdobione dzwoneczkami i gwiazdkami.

      W tym roku dorzuciła cegiełkę również Pani Arleta Krutul, która uszyła ekologiczne torby na zakupy z grubej, wytrzymałej bawełny. Ten bogaty asortyment sprawił, że nasz kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem i powodzeniem wśród społeczności szkolnej. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz powstającego pierwszego na Podlasiu Hospicjum wiejskiego budowanego przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się czynnie w stworzenie naszego Kiermaszu oraz dorzucili cegiełkę na szczytny cel dziękując również wolontariuszom za ich pacę i zaangażowanie.Niech Magia Świąt rozgrzewa nasze serca i otwiera je na drugiego człowieka. Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku i ciepła przy wigilijnym stole wśród rodziny i znajomych życzy całej społeczności szkolnej Szkolne Koło Caritas.

      Opiekun SKC
      Margeryta Ordowska

     • Spotkanie opłatkowe w internacie - 17.12.2019

      We wtorkowy wieczór młodzież wraz z kadrą internatu zgromadziła się na tradycyjnym opłatku. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Wicedyrektor ZSOiT Wioletta Karczewska. Wszystkich uczestników przywitał i złożył życzenia Kierownik internatu Pan Dariusz Ostaszewski, następnie fragment Ewangelii Św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa Chrystusa odczytał nasz maturzysta Radosław Jurczyk.

      Dalsza część naszego spotkania to wzajemne składanie życzeń, łamanie się opłatkiem i śpiewnie kolęd; jedną z najbardziej popularnych -Cicha Noc zaintonowała Pani Dyrektor. W międzyczasie młodzież mogła skosztować smaczne ciasta przygotowane przez nasze kucharki. W dobrym nastroju wychowankowie wysłuchali tradycyjne, zabawne fraszki pokazujące nasze codzienne życie w internacie. (autorem od lat jest Pan Zbyszek). Na zakończenie przybyli do nas Mikołajowie w tradycyjnych czerwonych strojach z efektownymi brodami i z obfitości serc rozdawali paczki naszym grzecznym jak zawsze wychowankom. Serdeczne podziękowania należą się Pani Beacie Matwiejuk za zaangażowanie i ogarnięcie całości swoim serduchem.

      Opracowała: Beata Matwiejuk

     • Podsumowanie akcji "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem"

      Święta Bożego Narodzenia – to wyjątkowy czas, pełen magii i radości, ale to również czas otwartości na drugiego człowieka – dobra, miłości i uważności na potrzeby innych, najuboższych, chorych, opuszczonych...

      Co roku w okresie przedświątecznym, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Internatu włączamy się w akcje charytatywne. Tym razem postanowiliśmy wesprzeć podopiecznych Fundacji ,,Pomóż im” – na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, organizując akcję pod hasłem ,, I TY możesz zostać Świętym Mikołajem”.

      Konkretnie odpowiedzieliśmy na list napisany do Świętego Mikołaja przez chorego Kacperka i jego rodzeństwo – Anię i Julię. Mamy nadzieje, że udało nam się spełnić ich marzenia, sprawić radość i uwierzyć w jego moc.

      Oprócz wymarzonych przez dzieci prezentów, w przygotowanych przez nas paczkach znalazły się – przybory szkolne, zabawki (maskotki, gry planszowe, puzzle), książki, kosmetyki pielęgnacyjne, słodycze.

      Pragniemy serdecznie podziękować Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom i wszystkim tym, którzy włączyli się w tę cenną lekcję empatii i wrażliwości – za ogromny dar serca i wsparcie. 

      Szczególne podziękowanie kierujemy w stronę Wiktorii Klimaszewskiej i Zofii Aksiucik – za aktywną postawę, zaangażowanie i rozpropagowanie akcji oraz zbiórkę pieniężną wśród społeczności internackiej i szkolnej.

      Cieszymy się, że wśród nas znalazło się tak wielu pomocników Świętego Mikołaja!

      Jeszcze raz z serca dziękujemy, życząc radosnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2020 Roku.

                                                                                                                        Beata Matwiejuk, Małgorzata Chilińska

      13 grudnia, 2019 roku

     • Bożonarodzeniowa tradycja i współczesność w Internacie

      W świetlicy internatu w dniu 09.12.2019 r. odbyły się warsztaty decoupage. Wszyscy chętni wychowankowie mieli możliwość wykonania ozdób świątecznych według własnego pomysłu. Młodzież poznała nową technikę decoupage, którą będzie mogła wykorzystać do ozdabiania różnych powierzchni i przedmiotów użytku codziennego.

      W świat twórczych pasji i inspiracji, krok po kroku wprowadziła nas pani Barbara Jurczewska-Ignaciuk. Miła i życzliwa atmosfera była dobrym tłem do tworzenia i wspólnego spędzenia czasu wolnego w atmosferze zbliżających się Świąt.

      Opracowała: Barbara Jurczewska-Ignaciuk

     • Licealiada Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej

      Ciąg dalszy zmagań naszych siatkarek. Kolejne starcie odbyło się w Sokółce. Zmierzyłyśmy się z dziewczętami z Grajewa i po bardzo zaciętej i wyrównanej walce wygrałyśmy 2:1 dopisując do naszego konta 2 pkt. Niestety z zawodniczkami z Kolna przegrałyśmy 2:0 Tutaj zawiodło przyjęcie zagrywki, zrobiło się nerwowo, w momencie kiedy opanowałyśmy już nasze emocje strata punktowa była już za duża aby móc ją odrobić.

      Cieszy nas, że do naszego zespołu (Vanessa Stabla. Patrycja Trykozko, Natalia Gajdowska, Julia Gajdowska, Aniela Kossakowska, Natalia Szczygielska) dołączają nowe zawodniczki: Magda Kosowska i Julia Stańczyk - tak, tak - nasze piłkarki świetnie radzą sobie również w piłce siatkowej. Ponadto do naszego teamu dołączyły: Maja Halicka, Oliwa Mosiej i Klaudia Wąsecka. Czekamy na powrót Natalii Dubowskiej i Gabrieli Borys.

      Emilia Lewkowicz

     • "Kartka bożonarodzeniowa - kultywujemy tradycje świąteczne”

      W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, które wszystkim kojarzą się z pachnącą choinką, mnóstwem prezentów oraz wysyłaniem i składaniem sobie życzeń,  2 grudnia 2019 zorganizowaliśmy w naszym internacie warsztaty plastyczne, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy niepowtarzalne i oryginalne kartki świąteczne.

      Zajęcia były okazją do twórczej aktywności, rozwijania wyobraźni i ekspresji plastycznej a także wspólnego spędzenia wolnego czasu w atmosferze zbliżających się świąt. Wzorem lat ubiegłych, kartki przekażemy na kiermasz świąteczny, organizowany przez Szkolne Koło Caritas.

      Beata Matwiejuk

     • Propagowanie zdrowego stylu życia

      Biblioteka szkolna ZSOiT  zgodnie z kierunkami polityki oświatowej w roku szkolnym 2019/2020 zorganizowała Światowy Dzień bez Papierosa we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Białymstoku.
      Pani Ania Sokół pracownik PTOZOT w Białymstoku przeprowadziła prelekcję o szkodliwości palenia tytoniu oraz za pomocą smokelyzera dokonała pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu dla chętnych uczniów.

      Badanie było krótkie. Badany brał oddech i po 15 sekundach dmuchał do urządzenia. Po chwili znał już wynik.Pracownicy PSSE zorganizowali punkt profilaktyczno-edukacyjny gdzie uczniowie rozwiązywali testy wiedzy o zdrowiu. Prawidłowo rozwiązane testy wzięły udział w losowaniu 8 nagród, pozostali uczniowie ZSOiT otrzymali długopisy, fiszki i ulotki informacyjne, których sponsorem była PSSE w Białymstoku.Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, po raz trzeci odbyła się w naszej szkole.

      Barbara Jurczewska-Ignaciuk

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
   • zsoitbialystok@wp.pl
   • (+48) 85 653 00 73 (+48) 85 654 76 25
   • ul. Antoniuk Fabryczny 1 15-762 Białystok
   • zsoit.bialystok.pl